Ucuz Ud Fiyatları ve Ud Tarihçesi

Telli çalgılar denildiğinde Anadolu insanın en sevdiği enstrümanlar Bağlama ve Saz akla gelir. Aşıkların atışmalarının en önemli enstrümanıdır Bağlama ile Saz. Saz elinden düşmez yörük insanının ya da Bağlama. Sevgisin dile getirir Saz teline vurduğu şarkılarla. Bazende sıkıntısını derdini anlatır Bağlama telleri ile. Türk halk müziğinin vazgeçilmez müzik aleti olan Bağlama ve Saz iken latin müziğin enstrümanı ise Mandolin akla gelir. Mandolin de yaylı çalgılar arasında yer alır.

ud fiyatları ve telleri

Mandolin diğer telli çalgılara göre daha basit bir sisteme sahiptir.Belki de bu sebeple çocukken çalmayı en kolay öğrendiğimiz Mandolin olmuştur. Türk sanat müziğinin vazgeçilmez enstrümanı ise Ud olmuştur. Bir çok türk Sanat müziği icra edilen müzik aletleri içinde Ud neredeyse en değerlisidir. Yalnız başına icra edildiğinde de oldukça keyif vermesinin yanında osmanlı zamanında en çok kadınları elinden düşürmediği yaylı çalgıdır Ud.

Bugün Türkiye’de geçer “ud”un, başka ülkelerdeki “ud”lardan hemen hiçbir yapısal farkı yoktur. Anacak şunu da açıklamak gerekir ki, Arap “ud”larının gövdeleri alelumum biraz elan iridir ve göğüslerinde de çoğunlukla, iki küçük ancak balaban cezaevi yerine tek balaban cezaevi vardır. Icap Türk, icap Arap, İran, Ermeni ve Palikarya (uti) “ud”larında, bu dairesel göğüs delikleri birer gül ile süslenir. “Ud”, bugünkü yapısını, ancak iki küçük başkalık dışında, kestirmece bin yıldır korumaktadır. Çalgının insan kucağını dolduran balaban armudî gövdesini, 20 kadar ayça biçimli ahşap dilim oluşturmaktadır. Kısa, düzlem sap, ancak takoz eliyle gövdeye takılır. Burguluğa akıllıca daralan sapın, gövde ile birleştiği yerdeki genişliği kestirmece dört parmaktır.

Sapla kestirmece 45 °’lik ancak açı fail burguluk, anlaşılan belirsiz ancak S çizer ve burgular, buna yandan girer. Bam teli dışındaki beş lif ise çifttir. En alttaki iki çift, bir vakitler bağırsaktan yapılırken günümüzde ise misinadan üretilmektedir. Başka teller, ipek üstüne gümüş yahut bakır sargılıdır. Her lif, doğrudan göğse yapışık lif takozundan ( “ud”da bu aynı zamanda ana eşiktir) çıkar, burgulukta sapın birleştiği yerdeki başlangıç eşikten aşarak kendi burgusuna sarılır. “Ud”un göğsü, kestirmece 1 milim kalınlığında, ladin ağacından düzgün elyaflı ancak levhadır. Göğsü alttan destekleyen çıtalara “balkon” denir. Balkonların yerleştirme düzeni, çalgının sonoritesi ile yakından ilgilidir.

Reklamlar

One thought on “Ucuz Ud Fiyatları ve Ud Tarihçesi

  1. Geri bildirim: Saz Telleri ve Saz Satışı Yapılan Enstrüman Siteleri « Bebek Odası

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s